JT9 - nowy tryb cyfrowy
Czy wyprze QRSS?
Wersja 0.5 programu WSJT-X to jest już coś co naprawdę pozwala pracować. Wprowadzono sporo zmiana i usunięto dużo błędów. Sam program nie jest zbyt obszerny, wiec należy wierzyć, że jeżeli jakieś zostały to jest ich coraz mniej.
Poniżej opis zmian w wersji 0.5 napisamy przez Joe K1JT

============================================================

Zmiany wprowadzone do WSJT-X v.0.5

1. PTT sterowanie poprzez porty COM COM10 i wyższych jest włączony.
2. Zwiększona wydajność dekodera: większa prędkość, jak również większe szanse sukcesu. Umiarkowany dryf częstotliwości jest wykrywany i kompensowanye ilości dryfu częstotliwości są wykrywane i kompensowane. Wartości S/N są bardziej wiarygodne. Przesunięcia czasowe od -2,5 do +5 sekund są obsługiwane, co sprawia, że JT9 jest użyteczny także dla EME. (Pierwsze testy EME na 144 MHz były udane, a wydajność wydaje się dobra).
3. Tx Frequency teraz śledzi wybraną częstotliwość QSO (chyba że wciśnąłeś klawisz CTRL podczas ustawienia częstotliwości QSO poprzez kliknięcie myszką lub klawisze F11/F12).
4. Dekodowany tekst zawierający "CQ" jest podświetlony na zielonym tle; Tekst w tym "MyCall" jest podświetlony na czerwono.
5. W poprzednich wersjach, raportowanie sygnałów sygnałów było w zakresie -30 do -01 dB. W v0.5 zakres został rozszerzony od -50 do +49 dB. Jest kompatybilność ze starszymi wersjami w zakresie od -30 do -01, ale raporty w zakresie od -50 do -31 i 0 do +49 nie będą dekodowane poprawnie w starszych wersjach programu. Ważne jest, aby uaktualnić posiadany program do najnowszej wersji
6. Zaimplementowano tryby zapisu plików wav "Zapisz zsynchronizowane" i "Zapisz zdekodowane".
7. Parametry związane z procedurą dekodowania oraz data, czas UTC, i submode JT9 są obecnie zapisywane w pliku wsjtx_rx.log.
8. Możliwość edycji komunikatów TX (w każdym z sześciu pól Tx1 do Tx6). Komunikaty free text są obcięte do 13 znaków i podświetlone różowym tle.
9. Nowinką jest pokazywanie ostatnio nadawanego komunikatu (z prawej strony na pasku stanu (dół okienka). To może to być przydatne, jeśli straciłeś orientację gdzie jesteś w trakcie QSO.
10. Domyślnie, program zostanie uruchomiony z włączonym monitorem. Menu ustawień pozwala wybrać "Monitor OFF przy starcie".
11. Poprawione jest skalowanie krzywej "Sync JT9" krzywej. Należy pamiętać, że sygnał JT9 aktualnie wybranego submode powinien pojawić się na wykresie jako wzgórze o szerokości równej całkowitej szerokości sygnału z wąską lekką wypukłością na lewej krawędzi (sygnał synchronizacji). Sygnał synchronizacji jest zdefiniowany jako nominalna częstotliwość sygnału JT9.
12. Podstawowe informacje o QSO obecnie są zapisywane do pliku wsjt.log po kliknięciu "Log QSO".
13. Zaktualizowana została instrukcja WSJT-X.
14. Inne znane błędy zostały poprawione. Nowych prawdopodobnie nie ma! Jeżeli znajdziesz nowy błąd lub stary, ale nie poprawiony proszę wyślij do mnie mail
Podsumowanie aktualnego stanu rozwoju programu WSJT-X
Wierzę, że WSJT-X jest już stabilnym, a co najważniejsze użytecznym programem. Operatorzy z wielu krajów wykonali już wiele tysięcy QSO JT9-1 głownie na KF. Sam zrobiłem ponad 100 łączności. Bardzo dużo łączności przeprowadzono także na LF i MF. Przeprowadzono udane testy EME w paśmie 2 metrowym
Z tego co mi wiadomo, wolniejsze tryby (JT9-5, JT9-10 i JT9-30) również pracują poprawnie. (Na pewno robią to w mojej konfiguracji laboratoryjnej.) Wiele osób uzna te tryby za zbyt wolne dla „codziennego użytku”, a ponadto wymagają one bardzo wysokiej stabilności częstotliwości.
Przyszłość pokaże czy będą one szeroko używane.
Alternatywnym podejściem do uzyskania lepszej czułości byłoby wprowadzenie do dekodera możliwości uśredniania z kilku kolejnych transmisji. Na przykład średnia z pięciu transmisji JT9-1 może osiągnąć próg dekodowania ok. -32 dB, tylko o 2 dB gorszy niż jedna transmisja JT9-5. Krótsze transmisje być może pozwolą na krótsze QSO. Również wymagania dotyczące stabilności częstotliwości w JT9-1 są znacznie mniej rygorystyczne niż JT9-5.
Program rozwoju WSJT-X nie został zakończony. Będę wdzięczny za uwagi oraz za maile wskazujące problemy, jak również Twoją "lista życzeń" funkcji do dodania w przyszłości. W mailach proszę o przesłanie przykładowych plików z nagraniami sygnałów. Powinny to być sygnały zdekodowane, ale inne też będą mile widziane.
Mam nadzieję, że wkrótce znajdę więcej czas na pracę nad WSJT-X. Na razie mój czas będzie przede wszystkim poświęcony zawodom ARRL International EME.

Z najlepszymi życzeniami,
- 73, Joe, K1JT

============================================================

Joe wspomina o poprawionej instrukcji programu. Postaram się jutro zaktualizować również polską wersję.

Pozdrawiam
Jurek
SP1JPQ & SO1D


  PRZEJDŹ NA FORUM